badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe Bielsko

Co warto wiedzieć o badaniach wysokościowych

Wielu czytelników działania na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem szyb w wysokościowcach oraz opieką nad kominami. Według obowiązujących w Polsce regulacji są to zaś wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest natomiast zaliczenie specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile oczywiście efekty będą odpowiednie – zyskamy zaświadczenie pozwalające na działania na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie ma dużo czasu – wtedy najlepiej postąpimy wybierając się sami do neurologa, okulisty oraz laryngologa w celu wykonania badań, a potem składając je w przychodni medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Przez które choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najistotniejszych tego rodzaju schorzeń należą przede wszystkim padaczka oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a konkretnie – konieczność stosowania okularów (chociaż możemy to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Specjalista może też odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co trzy lata, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]