Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie sposoby terapii okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które powodują, iż nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentysta?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy bądź często powracających stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela stomatologicznego, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.