Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Dalsze informacje o badaniach wysokościowych Kęty - kliknij w to miejsce.

Osoby pracujące na wysokości wykonują swoje obowiązki często z narażeniem życia. Żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, wprowadzono konieczność poddawania się specjalistycznym testom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Co ile lat trzeba je powtarzać?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej minimum 1 metr nad ziemią

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad ziemią. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na drabinach, podestach, słupach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych schorzeń mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech części – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta problemów z błędnikiem, padaczki lub krótkowzroczności. Uzupełnieniem jest rutynowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie dodatkowe wymogi należy spełnić

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również padaczka i cukrzyca. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie szkieł kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, suwnic czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]