Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Chcesz dowiedzieć się, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko? Nie zwlekaj! Koniecznie sprawdź www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji zgodnie z prawem powinni w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest percepcja prędkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]