Jak przewieźć 2, 3 a nawet 4 rowery? Krótko o platformach rowerowych

Jeśli szukasz bagażnika na hak na 3 rowery, koniecznie sprawdź https://bit.ly/3r2GDur.

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w szeregu miejscowości wypoczynkowych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na wczasy rozważamy, czy zabrać dodatkowo rower. Jeżeli nasz rower łatwo są się rozmontować, a jedziemy w pojedynkę, można przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku. Problemy pojawiają się, jeśli podróżujemy z kilkuosobową rodziną i musimy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W tych okolicznościach warto skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa – o czym należy pamiętać?

Rowery można transportować na dachu pojazdu, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej montowanej na haku. Oba sposoby pozwalają na przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, lecz mają także parę wad. Zamocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa dużym problemem w szczególności dla osób o niskim wzroście. Co więcej ułożenie rowerów na dachu zmienia wysokość samochodu, i o ile na ogół nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi mostami, bramami i kładkami dla pieszych, to zmienia sterowność samochodu ze względu na większą podatność na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają pojazdy, toteż prowadzący je kierowcy powinni zachować zwiększoną ostrożność przy cofaniu oraz parkowaniu tyłem auta. Jednoślady wiezione na platformie często także wychodzą poza obrys pojazdu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych aut na ciasnych ulicach.

Jaki bagażnik na rower kupić?

Postanawiając o kupnie bagażnika rowerowego na hak należy wpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to dość kosztowny zakup, toteż należy już na wstępie ustalić ile jednośladów maksymalnie będziemy potrzebowali zabrać ze sobą. Platforma rowerowa od dobrego producenta, przykładowo od Thule, posłuży nam wiele lat i gdy nabywamy ją myśląc o rodzinnych podróżach, opłaca się wybrać taką, na której pomieścimy trzy bądź 4 jednoślady. Drugą ważną kwestią jest znajomość łącznej wagi rowerów – przed zamówieniem platformy trzeba upewnić się czy wytrzyma ona ciężar jaki zamierzamy na niej transportować. Dowiedzmy się również jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Więcej uchwytów utrzymujących jednoślad w miejscu, to mniejsze zagrożenie jego obluzowania się w czasie przewozu, grożące ewentualnym wgięciem lakieru. W przypadku niepewności, który bagażnik na rower kupić, rekomendujemy zwrócić się po poradę do przedstawiciela sklepu posiadającego w ofercie taki sprzęt.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]