Myślisz o wycieczce trekkingowej? Sprawdź ich stopnie trudności

Wyjazdy trekkingowe - dowiedz się więcej o ofercie na www.exploruj.pl.

Górskie wyprawy mogą przybierać różne postaci. Od spokojnych przechadzek po łatwych szlakach w bezpiecznym sąsiedztwie ośrodków turystycznych, przez wielogodzinne, piesze marsze po szlakach klasyfikowanych wyżej pod względem skomplikowania, aż po wymagające trekkingi. Aby wziąć udział w trekkingach, konieczne jest doświadczenie w poruszaniu się po górach (po oznaczonych trasach, jak i poza nimi), minimum dobra sprawność fizyczna, a także umiejętność posługiwania się sprzętem wspinaczkowym oraz turystycznym. Niemniej jednak w zamian za niejednokrotnie gigantyczny trud zyskujemy możliwość delektowania się niesamowitymi widokami i kontaktu z dziewiczą naturą.

Skala trudności trekkingów

Stopień trudności jest zależny od terytorium, przez które biegną trekkingi. Fachowcy wyróżniają 3 poziomy trudności wypraw w regiony górzyste. W trekkingach pierwszego stopnia partycypować mogą Ci, którzy mają dobrą sprawność fizyczną, a ich zdrowie nie stanowi przeszkody do zwiększonego wysiłku. Drugi stopień trudności wymaga lepszej sprawności fizycznej oraz co najmniej minimalnego doświadczenia w górach – np. w Tatrach. Najwyższy stopień to wyprawy dla osób ze znakomitą sprawnością, znajomością natury wysokich łańcuchów górskich i biegłym w obsługiwaniu sprzętu, a także nieobawiających się niekomfortowych warunków obozowania w toku długiej wędrówki.

Dokąd pojechać na trekking?

Trekkingi można przeprowadzać we wszystkich górach. W Polsce entuzjaści tego rodzaju obcowania z naturą bardzo upodobali sobie trasy tatrzańskie. Jeżeli zaś chodzi o pozostałe pasma na kontynencie europejskim, ogromnym uznaniem cieszą się wschodnia część Karpat, Alpy, leżące na granicy z Azją Kaukaz i Ural oraz Góry Przeklęte na Bałkanach. Jednostki najbardziej zaawansowane w trekkingu powinny natomiast sprawdzić swoje umiejętności podczas wycieczki w Andach, Karakorum bądź Himalajach.

Nasze dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]