Jak lepiej jeździć konno? Praktyczne wskazówki

Jak lepiej jeździć konno? Przedstawiamy najważniejsze zasady, które poprawią technikę i umiejętności, a także doradzamy sięgnięcie po zaplecze naukowe w postaci książek i poradników.

Jak lepiej jeździć konno? 4 najważniejsze zasady

  1. Bez nerwów i napięcia – jazda konna powinna być czystą przyjemnością. Gdy jeździec jest zdenerwowany, to nastrój może udzielić się również zwierzęciu, które to wyczuwa. Rozluźnienie to podstawa, która będzie fundamentem do zbudowania porozumienia pomiędzy jeźdźcem a koniem. Wyczuwanie nastroju i umiejętność prawidłowego odczytywania emocji to klucz do sukcesu podczas konnej jazdy. Zbytnio spięte ciało lub mięśnie uniemożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy w siodle.
  2. Słuchać instruktora – uważne słuchanie rad instruktora i na ich podstawie korekta ewentualnych błędów, to szybka droga do poprawy techniki jazdy i naszych umiejętności jeździeckich. Można również wyjść z inicjatywą i dopytywać o różne nurtujące nas aspekty oraz o to, co można zrobić, by jeździć jeszcze lepiej.
  3. Nie przestawać się uczyć – nawet zawodowi jeźdźcy lub dyplomowani instruktorzy nie osiadają na laurach, a stale trenują i doskonalą swoje umiejętności. Na każdym poziomie jazdy – nie tylko u początkujących adeptów tej dyscypliny – można udoskonalić swoje umiejętności.
  4. Stopniować trudność treningów – by coraz lepiej jeździć konno, warto robić to na podstawie przejrzystego i czytelnego planu treningowego, dopasowanego do naszych możliwości i tempa postępów. Po przyswojeniu podstawowych umiejętności, takich jak oswojenie się z koniem, utrzymywanie równowagi i prawidłowy dosiad, a następnie użycie łydki, wodzy i ciężaru ciała, przechodzi się do coraz bardziej zaawansowanych ćwiczeń i technik jazdy.

Jak lepiej jeździć konno? Praktykę połącz z teorią

Poza regularnym treningiem, umiejętności jazdy konnej poprawić może lektura fachowej literatury i publikacji naukowych. W naszym sklepie – w dziale Książki – znajduje się wiele poradników dla osób na różnym poziomie zaawansowania jazdy, np.:

  • Książka „Jak lepiej jeździć konno” z DVD – publikacja jest zbiorem pytań i odpowiedzi m.in. o technice lepszego dosiadu, skutecznych sposobach na rozluźnienie, wprowadzeniu w skoki na parkurze i w terenie i wiele innych zagadnień. Do książki dołączona jest płyta DVD z praktycznymi ćwiczeniami.
  • Książka „Jak lepiej jeździć konno” cz. 2 dla zaawansowanych – na 174 stronach tej publikacji autor poruszył m.in. zagadnienia z zakresu ujeżdżenia, skoków i WKKW.
  • Książka „Jak lepiej jeździć konno” cz. 3 – w ostatniej części tej popularnej trylogii znajdują się omówione tematy i aspekty konnej jazdy, które nie zostały poruszone w dwóch poprzednich częściach. Autor skupia się przede wszystkim na ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i jeździe w terenie – od poziomu podstawowego aż do zaawansowanego.
  • Książka „Sprzęt i akcesoria jeździeckie” – podręcznik dla osób, które chcą nauczyć się prawidłowo rozpoznawać i dopasowywać różnego rodzaju elementy sprzętu, by jeździć jeszcze efektywniej i bezpieczniej.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jak-lepiej-jezdzic-konno