Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności

Dowiedz się więcej o domowych kiszonkach na https://artmankiszonki.pl.

Kiszonki są tak głęboko związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to typowo słowiański rarytas, rzadko napotykany w innych częściach świata. Lecz domowe kiszonki znane są nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszonki – zdrowe produkty na naszym talerzu

Według historyków proces zabezpieczenia pożywienia poprzez ich przechowywanie w soli, w occie albo w solance, wykorzystywany jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie została odkryta w Europie, a na terytorium dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest on zanurzony, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat wstecz była to optymalna metoda, by zwiększyć okres przydatności do spożycia ryb, mięsa oraz warzyw nawet o kilka miesięcy. W rezultacie wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Charakteryzują się one między innymi dużą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, sporadycznie cierpieli z powodu gnilca. Co interesujące, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt np z topinamburu bądź rzepaku.

Poza Polską kiszonki smakują odmiennie

Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni właściwie na wszystkich kontynentach, również w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten wariant przetworów warzywnych nie cieszy się szeroką popularnością. Jednakże ogórki kiszone są tam chyba nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem sandwiczy, burgerów oraz hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraczki, których używa się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę oraz owoce (przykładowo jabłka), a czasami nawet śledzie.

Ocet i Solanka zmieniają smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się podstawą albo istotnym dodatkiem do setek przepisów lokalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonek różnić się w poszczególnych krajach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek kiszony podług standardowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Indiach.

Nasze dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]