kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

ABC jeździectwa – kantar dla konia

Kantar to część uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie rzadko się rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak więc znaleźć odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany czy podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane oraz taśmowe. Te pierwsze, określane też halterami, są polecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar taśmowy bądź skórzany. Jeszcze większą wygodę dają kantary podszywane – przykładowo syntetycznym lub naturalnym futrem, które da się zdjąć celem umycia. Taki kantar wspaniale zapobiega tworzeniu się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas treningów albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są w sprzedaży

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla koni holsztyńskich, arabskich, huculskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron).

Nasze dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]