Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Tutaj uzyskasz więcej szczegółów o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., lecz finalnie właściciele przedsiębiorstw na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował w dniu 1 stycznia 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla księgowych

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo niewiele mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, natomiast dla przystosowanej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie czytelny. Fakt, iż faktury otrzymują jednolity format powoduje, że bez względu na to jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną odczytane tak samo. Jest to istotny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez programy księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – lepsza kontrola systemu podatkowego

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), szybciej dostaną zwrot VAT i nie muszą przesyłać pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Watro dodać, iż obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania do księgowania, jednak musi ono zostać zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]