Euro – co warto wiedzieć o tej walucie?

Wejdź na nordiqa.com, aby odnaleźć informacje o przeliczniku euro.

Euro to względnie nowa waluta, gdyż w postaci gotówkowej pojawiła się w obiegu zaledwie w 2002 r.. Jest ona dziś podstawowym środkiem płatniczym w przeważającej części krajów członkowskich Unii Europejskiej. Polska na razie nie spełnia przesłanek, pozwalających wejść do strefy euro, co nie oznacza, że jej obywatele nie używają tej waluty regularnie, czy to zaciągając w niej kredyt lub też robiąc zakupy za granicą.

Korzyści z wprowadzenia euro w krajach będących członkami UE

Wprowadzenie euro w państwach członkowskich UE w dużym stopniu ułatwiło życie większości obywateli Europy, tak w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Identyczna waluta to wszak mniejszy problem z wyliczeniem prawdopodobnego zysku czy też kosztu podczas planowania m.in. transakcji międzynarodowych, co uprzednio z uwagi na gwałtowne wahania kursów pomiędzy walutami w szeregu przypadków mogło okazać się błędną estymacją. Mieszkanie w strefie euro zwiększa również wolność podróżowania mieszkańców krajów członkowskich, którzy właściwie w większości przypadków nie muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w wystarczającą ilość banknotów w obcej walucie w trakcie urlopu za granicą. Współcześnie potrzebna im po prostu ich własna karta płatnicza, a korzystając z niej za granicą, nie myślą już o wysokości spreadów pobieranych przez bank przy każdej płatności.

Wymiana złotówki na euro w kantorze online – błyskawiczna i opłacalna transakcja

Polska, pomimo członkostwa w UE od maja 2004 r., jeszcze nie sprostała wszelkim wytycznym umożliwiającym wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie ma to jednakże wpływu na to, iż jako obywatele kraju członkowskiego UE regularnie prowadzimy transakcje biznesowe i robimy zakupy w euro. Osoby często dokonujące transakcji w tej walucie mogą w kilka sekund poznać aktualny przelicznik euro na stronie kantoru internetowego, a zarazem również błyskawicznie wymienić euro na złotówki bez konieczności wizyty w banku. Wymiana euro online ze względu na niższe spready jest korzystniejsza oraz bardziej przystępna, bo można ją zaplanować w dowolnej porze dnia (także w środku nocy!), a wymiana waluty odbywa się po kursach uaktualnianych co kilkanaście sekund, a nie – jak to zwykle jest przyjęte w bankach oraz kantorach tradycyjnych – w oparciu o uśredniony kurs z minionego dnia.