
Dlaczego leasing jest tak opłacalny?
Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców instrumentów finansowych. Nie może to jednak dziwić, gdyż jego duże plusy sprawiają, że leasing bywa doskonałym sposobem umożliwiającym minimalizację kosztów wiążących się z prowadzeniem firmy. Głównie ze względu na fakt, iż w Polsce ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny rzutuje również to, że umożliwia on zdobycie niezbędnych do działalności firmy dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym dokładnie jednak polega leasing? O czym należy pamiętać stawiając na taką formę finansowania?
Zasady leasingu
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie znaczy wynajem. W państwach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, jednak w Polsce są to określenia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają auta, które składają się na flotę przedsiębiorstwa, maszyny niezbędne do prowadzenia firmy lub sprzęt do biura. Po wygaśnięciu umowy wypożyczone przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej sprzedaje je w preferencyjnej cenie.
Leasing – jak ustrzec się błędów?
W ostatnim czasie w Polsce dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, że trudno znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – potrzebne w tym celu będą właściwe kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie ma, stawiając na leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed wyborem oferty warto zatem odwiedzić doradcę finansowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych możliwości oraz zagwarantuje, iż leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.