Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Porządna porcja informacji o systemie rozliczeń SWIFT. Zobacz koniecznie!

Mimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny stosowany obecnie system tego typu. Poza nim np. w Polsce funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie wdrożone są też różne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]