Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/ odnajdziesz więcej informacji o urologii w Krakowie.

U szeregu pacjentów konsultacja z urologiem powoduje skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co powoduje, iż pacjenci, którzy zauważyli u siebie alarmujące symptomy choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na badanie u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić daleko idące następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych objawów! Zobacz, kiedy trzeba zapisać się do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za usuwanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na problemy z układem moczowym może wskazywać masa różnorodnych symptomów, które nierzadko są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same znikną. Na które w związku z tym symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na konsultację z urologiem? Są to zwłaszcza wszystkie zmiany związane z moczem, a więc zauważenie w nim krwi albo ropy, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie albo ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu czy wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy są także mniej ewidentne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, spuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, toteż panowie winni zgłosić się do niego jeśli mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), podtrzymaniem wzwodu czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba przy okazji podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni lekarza urologii w celu konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego narządu), jak również leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Urolodzy na co dzień przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, takich jak plastyka miedniczek nerkowych, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]