Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym i inne zastosowania tego związku

Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest biopolimerem, który znajduje się we wszystkich tkankach organizmów żywych, przykładowo w mazi stawowej. Niemniej jednak najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Stymuluje on produkowanie kolagenu, a przy tym ma też zdolność wiązania dużych ilości wody, i to właśnie m.in. on sprawia, że skóra jest elastyczna. Wraz z biegiem lat stężenie kwasu hialuronowego pomału się zmniejsza, przez co skóra staje się luźniejsza. Tak powstają zmarszczki, stanowiące naturalne następstwo nieuchronnego procesu starzenia się.

Jak stosowany jest w medycynie kwas hialuronowy?

Pomimo iż kwas hialuronowy przede wszystkim kojarzy się z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten związek chemiczny używany jest w zdecydowanie większym zakresie. Wykorzystuje się go między innymi w otolaryngologii do regeneracji strun głosowych czy w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, zmniejszenie tzw. linii marionetki, modelowanie brody, okolic ust oraz podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się także na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) i na dłonie.

Ile trwa wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, tym samym ewentualne podrażnienia lub reakcje alergiczne po zabiegu przytrafiają się z rzadka, jednak nie są wykluczone. Przed zabiegiem lekarz prowadzi z pacjentem wywiad, podczas którego stwierdza, czy nie występują przeciwwskazania do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak przykładowo ciąża, trwające choroby nowotworowe, trądzik bądź stany zapalne skóry, jak również ewentualna alergia na ten biopolimer.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się przy pomocy “tępej” igły, która przez wzgląd tępej końcówce nie przecina tkanek jak tradycyjna igła. Zależnie od rozmiaru obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które po 2-3 dniach. Wypada zaakcentować, że efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, gdyż związek ten podlega stopniowemu procesowi metabolizmu przez organizm.