Likwidacja blizn z rogówki

Likwidacja blizn rogówki – to możliwe dzięki metodzie PTK

Oko to delikatna część ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W rezultacie przeróżnych urazów mechanicznych i chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak usunąć, stosując osiągnięcia laserowej korekty wzroku.

Blizny na rogówce – jakie wywołują skutki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna powłoka gałki ocznej, która je chroni, a zarazem kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie plastyczna i mimo iż zwykle niewielkie jej otarcia goją się samoistnie, w wielu przypadkach tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieuwagi. Co jest przyczyną tworzenia się blizn rogówkowych? Są one zwykle następstwem wielu chorób (przykładowo kiły), przedostania się do oka ciała obcego albo urazów np. oparzenia, zadrapania i skaleczenia. Jednak blizny na rogówce mogą powstać też w wyniku niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyraźnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn na rogówce wskazuje wiele innych objawów, takich jak m.in. przekrwienie oczu, uczucie swędzenia gałki ocznej oraz nadwrażliwość na światło, dlatego jeśli ich doświadczasz warto niezwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W trakcie wieloaspektowego badania ustali on rozmieszczenie, wielkość oraz głębokość blizn, a także doradzi w aspekcie metodzie ich leczenia.

Usuwanie blizn na rogówce – prosty zabieg z wykorzystaniem promienia lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach procedurą usuwania blizn na rogówce jest zabieg PTK, wykonywany w większości klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Metoda PTK pozwala na usunięcie nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania za pomocą promienia lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się specjalnymi kroplami wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres paru tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się dokładnie do zaleceń lekarza prowadzącego i cyklicznie zgłaszać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.

Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]