Leczenie stożka rogówki – pozbądź się tej wady wzroku
Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może powodować inne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Stożek rogówki daje o sobie znać już w okolicy trzydziestego roku życia
Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno koncentruje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i ma wiele receptorów bólu, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzydziestego roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się także podwójne widzenie. Keratoconus nierzadko współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie choroba jest niwelowana z wykorzystaniem soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jakkolwiek nieodzowne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – skuteczne metody
Korektę stożka rogówki przeprowadza się za pomocą przeróżnych technik. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie krótkowzroczności czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.
Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]