Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Zajrzyj tu, jeżeli szukasz więcej wiadomości na temat biopsji prostaty.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina rozmiarem oraz postacią orzech włoski. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę zidentyfikowania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego wykrycia alarmujących zmian rakowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo pieczenie w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy ze wzwodem i wytryskiem, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego przerywany strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – co powinno się wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się tylko obrazowanie TRUS (USG przezodbytnicze). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym najczęściej ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, zatem cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona właściwie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są potem sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, niska krzepliwość krwi i alergia na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]