zapach szamba w toalecie

Jak pozbyć się zapachu szamba w toalecie?

Czasami pomimo starań, w łazience unosi się nieprzyjemny zapach szamba. Jego przyczyną może być zwyczajny problem z dbaniem o czystość, co stosunkowo łatwo rozwiązać. Problem pojawia się wtedy, kiedy brzydki zapach powoduje niepoprawnie założona wentylacja kanalizacji. Jej błędne wykonanie przyczynia się do powracania nieprzyjemnych zapachów z rur do wnętrza domu. Co zrobić? Jak temu zaradzić?

Czystość łazienki – jak o nią dbać?

Łazienka należy do pomieszczeń, które trzeba dokładnie i regularnie sprzątać. Wszelkie znajdujące się tam urządzenia powinno się czyścić zarówno w środku jak i na zewnątrz. Syfon jest miejscem ciepłym i wilgotnym, czyli idealnym do namnażania się bakterii. W jego wnętrzu lubią gromadzić się wszelkie resztki, zanieczyszczenia, włosy i odchody. Obecne tam mikroorganizmy produkują gazy odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. Z tego względu można doświadczać zapachu szamba z toalety, wanny czy umywalki.

W celu zadbania o urządzenia łazienkowe należy czyścić je przy użyciu środków czyszcząco-dezynfekujących. Polecamy płyn do czyszczenia kabin prysznicowych Biofos. Zawierają one substancje antybakteryjne. Oczywiście, jeśli chce się zastosować opcję ekologiczną, można postawić na wodę z octem. Spisze się równie dobrze. Sodą oczyszczoną usunie się pozostałości mydła i kamienia, a nawet udrażnia rury czy syfony. Wietrzenie pomieszczenia po każdej kąpieli pozwoli uniknąć namnażania się pleśni. Więcej informacji o czyszczeniu łazienki znajdziesz także w poradniku na stronie home-control.pl.

Wadliwa wentylacja kanalizacji przyczyną zapachu szamba w toalecie

Swobodny napływ gazów z kanalizacji spowodowany jest zwykle przez wysysanie wody z syfonów. Dzieje się tak, gdy wentylacja kanalizacji nie została poprawnie wykonana. Budując dom trzeba zwrócić szczególną uwagę na poprawny montaż wentylacji kanalizacji. Przynajmniej jeden z pionów wentylacyjnych powinien zostać wyprowadzony ponad dach budynku. Obecne tam wywiewniki pozwolą napowietrzyć instalację kanalizacyjną i usunąć nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kanalizacji. Kiedy nie ma możliwości postawienia pionów, zamienia się ja na zawory napowietrzające. Jeżeli ścieki spływają do szamba to warto upewnić się, że zbiornik jest wyposażony w odpowiedni kominek, gwarantujący dopływ powietrza.

O prawidłową wentylację trzeba zadbać już w momencie budowania domu, jeśli jednak konieczna jest modernizacja można tymczasowo stosować neutralizatory zapachów. Likwidują one nieprzyjemne zapachy pochodzące z urządzeń sanitarnych. Warto poradzić się specjalistów, którzy ustalą, czy wentylacja w domu działa poprawnie i doradzą, z jakich tymczasowych środków można skorzystać.