Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Skieruj się tutaj, aby kupić szalunki Kraków.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, aby właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu lub drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami bądź desek drewnianych, która po zdemontowaniu może być wykorzystywana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, sklejki lub metalu, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają narożniki, łączniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zwykle oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]