Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Chcesz zamówić obrączki Kraków? Skieruj się na ten adres.

Dla wielu osób ślub jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy młodą parę do końca życia, a symbolem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Historia i tradycje dotyczące obrączek

Z początku nie było podziału na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilka stuleci później, o czym jednak niedużo osób wie. I chociaż uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak np. w Irlandii, w Brazylii, w Kanadzie czy w Czechach, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie wedle niegdysiejszych zabobonów biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i mierzą obrączki razem, jednakże obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z żelaza, obecnie ze złota bądź platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromną estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z różnych surowców, bardziej lub mniej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały moc uczucia. Dziś do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej platynę i złoto, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]