Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego z magnesami trwałymi, skieruj się tutaj.

Sporo przedmiotów, które użytkujemy każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, duże lub malutkie, te silniki zmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych prądu stałego

Zadaniem silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od niemal 200 lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich opracowania, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Zénobe Gramme i Michael Faraday. Silniki prądu stałego składają się ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora i szczotek. Obecnie na co dzień wykorzystywane są też silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są uznawane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są ogólnie cenione za dużą niezawodność oraz ciche działanie.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne DC są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są częścią pociągów czy samochodzików sterowanych na odległość, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie kupimy także naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bo napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczków na prąd stały używają także miłośnicy elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki prądu stałego o niskiej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych czy z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od renomowanych marek.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]