Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Jeśli szukasz motoreduktorów, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na wydajne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze występuje nieduża różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą również wchodzić inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, iż są to gotowe elementy, które da się bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a nawet miesiące, na pracochłonne pomiary oraz testy różnych układów elementów. Zależnie od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do lekkich, umiarkowanych lub dużych obciążeń, jak również do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne rodzaje silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), dzieli się je według typu przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom działają różnorodne automaty, takie jak linie produkcyjne, schody ruchome, podnośniki i mieszadła. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy przyczyniła się do tego, iż ilość realnych zestawów, które obecnie mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale właściwie w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]